Sdílím, sdílíš, sdílíme

Tentokrát si brnkneme na ryze praktickou strunu, a to sdílení a spolupráce v online prostoru. Téma by se dalo pojmout hodně obšírně a technicky, ale my jako vždy zůstaneme při zemi a ukážeme jen to málo, co usnadňuje život nám.

Kde všude se nám hodí spolupracovat? Vesměs jsou to textové dokumenty, tabulky, úkoly, události, videa nebo fotky.

A ačkoliv pracovně jsem zvyklá využívat hlavně na úkoly a události jiné, poměrně sofistikované aplikace, s dětma jedu skoro výhradně na Google nástrojích. Jejich výhoda je dostupnost na všech zařízeních, snadnost použití a pak taky že jsou zadarmiko🙂

Brzy pochopíte, že jsem na různá digi usnadňovátka ujetá a zkouším fakt skoro všechno, co se ke mně dostane. Zkouším, ale málokdy mě něco omráčí a věrná zůstávám osvědčeným a taky cenově přijatelným nástrojům. Pro děti vybírám jen ty, o kterých si myslím, že se jim můžou vážně hodit.

Google účet

Založit si účet na Google není žádná věda. Je taky možné, že už ho máte, ale využíváte jen poštu – tedy Gmail. Pokud by to bylo přece jen pro někoho nové, tak tady je takový jednoduchý návodík, jak se ke Google účtu probojovat.

Předpokládejme, že účet na Google máte a že vidíte v pravém horním rohu ikonu 3×3 čtverečků. Po kliknutí uvidíte aplikace, které jsou k vašemu účtu navázané:

Pohrajte si s nastavením a zabezpečením (Můj účet) a jednotlivé aplikace si jednoduše proklikejte. Každou z nich najdete i ve svém chytrém telefonu. Na Androidech automaticky a na IPhone si je nainstalujete z App storu. Je potřeba říct, že zrovna s texty nebo tabulkami se na telefonu nepracuje zrovna pohodlně, ale Gmail, Fotky a Kalendář jsou pro nás absolutně nepostradatelné. Teda pro mě:-) Pro děti jsou důležité asi jen ty fotky.

A teď už jedno po druhém, k čemu se která aplikace hodí a na co ji při našem domácím podnikání používáme.

Google disk

nebo taky Google Drive najdete na adrese: https://www.google.cz/drive/apps.html, a to včetně popisu, co to umí. Můžete si založit klasický “wordovský” dokument, tabulku ala Excel, formulář, složitější dynamickou tabulku nebo desítky dalších specializovaných dokumentů.

S dětma používám hlavně textový dokument nebo tabulku a ujalo se to natolik, že jsme v podstatě doma přestali otevírat Word. Pokud je potřeba do školy nachystat referát nebo něco na Prototýpky, tak volíme Google dokument a sdílíme si ho navzájem. Hodně nás bavilo tvořit Google formulář, kde jsme ale nasbírali tak málo odpovědí, že jsem si jich pár musela vymyslet, abychom se mohli mrknout, co nám ukáže graf.

Kdybyste potřebovali pomoc, tak Kubajz nachystal video:-) Je tam jakejsi vážnej, příprava ale stála za to – tlemil se jak blázen (ten název souboru je hodně očesaný oproti původně daleko kreativnějšímu pojetí).

[siteorigin_widget class=“SiteOrigin_Widget_Video_Widget“]

Google kalendář

Ono těch událostí spojených s Protýpkama zase až tolik není, ale pokud se nějaká vyskytne, tak s ní provedeme to samý, co už dlouho děláme s každou jinou, o které mají vědět ostatní členové rodiny – nasdílíme si ji prostřednictvím Google kalendáře. V podstatě jsme rezignovali na klasický papírový kalendáře. Některý mají dokonce tu drzost nazývat se “rodinnými”. Hele, základní požadavek na rodinný kalendář je možnost události měnit, přesouvat a pokud máte šťastnou chvilku, tak i mazat.

Zadávám tam Aniččinu návštěvu zubaře? Nasdílím to hned i manželovi (protože doufám, že ji tam vezme on) a samozřejmě Aničce. Kalendářů si můžete vytvořit víc – pro osobní věci, kroužky, pracovní záležitosti. Já jsem vystřihla obrazovku s mým domácím kalendářem a prototýpčíma věcma. S pracovníma se stává lehce těžce děsivým, takže začneme polehoučku:-) Každopádně všechny funkce jsou hezky shrnuté zde: https://www.google.com/intl/cs/calendar/about/.

Google fotky

Ono to naše tvoření / podnikání je pro nás vrcholně zajímavé, ale naším cílem není “jen” dotáhnout produkt do nějakého prodejného stavu, ale taky šířit myšlenku, že podnikání je sakra důležitý téma a že ve škole se o něm zas tak moc děti nedozví. Snažíme se inspirovat ostatní, aby to zkusili s náma. A to inspirování bude o dost snazší, až ten produkt mít budeme, ale než se k tomu dohrabeme, tak aspoň dokumentujeme naše snažení. Zeptejte se dětí, jak dlouhé texty čtou a hned budete mít jasno, že fotky a videa nutně potřebujete;-) 

Popisovací část je na mě, ale focení ráda nechávám na jiných. Mimochodem ty nejlepší momentky dělají právě děcka. A abychom v těch fotkách měli pořádek, tak si je třídíme do alb a ta máme nasdílená. Fotky může přidat kdokoliv z rodiny a snadno je taky nasdílíme někomu ven. S Gfotkama to u nás umí i Oskar: 

[siteorigin_widget class=“SiteOrigin_Widget_Video_Widget“]

Úkoly

Nedá mi to, abych si trochu nezabrousila i do tohohle tématu, protože tomu se většinu času věnuju v práci. Kdyby někoho zajímalo, co dělám, tak velmi stručně optimalizuju procesy zejména v menších firmách a nikdy mě nepřestane překvapovat, jak lidi ke své škodě ignorujou nástroje na vedení a přidělování úkolů.

V rodinným prostoru používáme na denní bázi Wunderlist a víc v té rodičovské rovině. Ale vážně chci, aby děcka pochopily, že mít ve věcech pořádek je dost fajn a že je to daleko snazší s chytrou mašinkou než bez ní (nedejbože s mojí pamětí). Wunderlist je nástroj pro každou “lamu”, je zdarma a prozkoumat si ho můžete zde: https://www.wunderlist.com/.

My ho používáme na nákupy, při balení na dovolenou a samo i na Prototýpky – takový to: “najít 5 firem, který umí digi výsek” nebo “nakoukat videa o strojích na výsek raznicí” nebo “založit instagram”… A jestli máte rádi odškrtávání úkolů na papíře tak moc jako já, tak věřte, že pípnutí při splnění úkolu ve “wundráči” je skoro stejně uspokojivé.

Před pár měsíci už nám agenda trochu narostla, tak jsem si udělala vlastní pokojíčky v Podiu – www.podio.com, což už je pro někoho trochu náročnější, ale na nástroj zdarma ho považuju za nepřekonatelný. Už pár týdnů si plánuju, že přestanu děcka chránit před zahlcením a pustím je i na Podio. Jestli se to povede, tak vás s ním potom seznámím taky.

Nechte si zasílat novinky od Prototýpků.

Máme toho ještě spooooooooustu v šuplíku:-)

Previous Post

Projekt si kreslíme na plátno

Next Post

Zastavit stát, ráz dva. Čelem vzad, ráz dva…

Scroll to top