Děti jsou přirozeně multipotenciální

Znáte pojem multipotenciál? Pokud ne, tak si ho nahradťe všeobecně známým pojmem renesanční osobnost. V každém případě oba pojmy popisují osoby, jejichž zájmy pokrývají více témat a oblastí, přičemž ani na jednu se přímo nespecializují nebo jdou do hloubky jen po omezený čas. Multipotencialita je pro děti velice přirozená a pokud ji dostatečně podpoříme, pomůžeme současně i kreativitě. Právě při kombinování témat, procesů a principů různých oborů vznikají originální nápady.

Síla multipotencinálů je v naší společnosti nesporná. Především v mnohostranném přístupu k řešení problémů nebo ve vývoji inovací, které se dotýkají více oblastí nebo dokonce vyžadují porozumění mnoha různých oborů. Není divu, že poptávka po takových lidech roste:

 • mají obvykle nesmírně široké spektrum zájmů a tím i vědomostí z často zcela různorodých oblastí
 • mají vysokou úroveň kreativity, protože dokáží kombinovat zkušenosti z více oborů
 • bývají flexibilní a snadno se adaptují na nové podněty
 • mají obvykle dobré komunikační dovednosti… široký záběr jejich zájmů jim umožňuje snadno komunikovat na rozličná témata a
  propojovat myšlenky a nápady svého okolí
 • díky vědomostí z mnoha oborů a neustálé potřebě ověřovat si své znalosti mají vysokou úroveň kritického myšlení
 • o věcech neustále uvažují z více úhlů pohledu

Výzvy multipotenciálů

Je třeba si ale uvědomit i to, že multipotencionalita je spojena s mnoha výzvami, kterým jsou takoví lidé ve svém životě vystaveni.

Mezi potíže, se kterými se multipotenciálové potýkajíí patří:

 • neustálá rozptýlenost zájmů, času i energie
 • potřeba neustálého učení, která často vede k naprostému vyčerpání
 • neschopnost vybrat si jednu konkrétní oblast svých zájmů, která vede k hledání stále nových aktivit 
 • celoživotní hledání jasně dané kariérní nebo zájmové cesty
 • nedostatek uznání od okolí, které upřednostňuje specializaci na konkrétní obor.

Síla multipotenciálů je v jejich schopnosti věnovat se mnoha oborům současně nebo seriálově a je nesmírně důležité umožnit jim volnost při výběru aktivit. Všímat si jejich silných stránek, které mohou přinést inovativní myšlenky do aktivit a projektů, které se ostatním mohou zdát vyčerpané. Naopak je třeba je za jejich přelétavost nesoudit, nechat je bez výčitek opouštět zájmy, které jim přestanou dávat smysl a smířit se s tím, že občas prostě energeticky na pár dní odpadnou. 

Nezapomeňme, že v každém multipotenciálovi se může skrývat Leonardo da Vinci, Benjamin Franklin, Albert Einstein, Steve Jobs nebo naše Barča Jeřábková, která se dokáže plně ponořit do výtvarna, hudby, digitálních mašinek všeho druhu, studia jazyků a vidět ji můžete i tančit s poikami:) Jen se podívejte, co všechno Barča obsáhne. https://orgpad.com/w/barus/ 

Pokud vás téma multipotenciálů zaujalo a chcete se o něm dozvědět víc, doporučujeme knihu nebo aspoň TedTalk Emilie Wapnick (lze zapnout české titulky).

 

Téma multipotenciality se snažíme zpřístupnit i mladším školním dětem. Je pro nás důležité, aby děti věděly, že je v pořádku měnit zájmy a věnovat se paralelně nebo seriálově různým věcem. Velmi často jsou totiž povzbuzovány ke specializaci, která ne každému sedí a navíc teď už víme, že multipotenciálové se rozhodně neztratí. 

A jak taková témata dětem zpřístupňujeme? No přece přes kvízy https://www.menti.com/alz3k62ozpkq

 

Každé pondělí najdete nový kvíz pod naším QR kódem Prototýpci na lednici. 

Previous Post

Problémy superkreativních dětí

Next Post

Máte podnikavost ve svém slovníku?

Scroll to top